AZIZA ALIYU TAKES TOP HONORS FOR
THE WOMEN.
KAREN MITCHELL PHOTO

Ethiopians ‘Invade’ York

BY CLAY SHAW
 
York, PA- The “Ethiopian Express” came into York last year; this year it was the “Ethiopian Invasion” at the 31st York White Rose Five Mile Run held November 10.

Sydney Olympians  Dagne Alemu and Girma Tolla broke free of the others early in the race and had a great two-man duel to the finish.  Alemu won in 23:49, Tolla was second in 23:52.

Alemu ran the Olympic 5000 in Sydney, Tolla ran the 10,000 and recently won the half-marathon at the Under Armour Baltimore Half-Marathon.  Gurmessa Megerssa took third with a solid 24:23.   Ethiopian runners took the top six spots. Drew Nesbitt (25:42) of East Petersburg, PA was the first USA runner, 7th overall.   Masters runner Jeff Miller of Lewistown, PA was 9th overall in 26:30, a full minute up on hometown Masters star Greg Cauller (14th, 27:36).

The women's field was the deepest in the 31-year history of the race, as nine women broke the 30 minute mark.  Aziza Aliyu of Ethiopia won a close race in 27:45, just three seconds up on Alemtsehay Misganaw (27:48), an Ethiopian citizen who lives in New York City.   Ethiopian women took seven of the top eight spots.  A strong race by Aimee Taylor of nearby Spring Grove, PA. placed her 6th with a 28:50, becoming only the 4th York County woman ever to run under 29 minutes.  Dee Miller of Conestoga, PA won the Masters title in 34:10, just six seconds up on York's great Masters star Dianna Golden (34:16).  Golden, at 54, continues to run consistent and strong in the region's big races.
 
The event is designed for runners of all abilities, with a reasonable but challenging hill midway through the race.  The course starts and finishes in downtown York, which has been revitalized in recent years.  Many thanks go out to all the participants, the volunteers, and sponsors.  Special thanks to the Harp & Fiddle (my favorite Irish pub) who hosted the awards ceremony. Next year's planning could bring a course change, but we shall see.

Look for the 32nd running on November 8, 2008.

 

 

EVENTUAL WINNER DAGNE
ALEMU IN THE LEAD.
CLAY SHAW PHOTO
Men's Results
Place Bib Number Time Last Name First Name Age Hometown

1 1 23:49.9 Alemu Dagne 27 Ethiopia,
2 2 23:52.8 Tolla Girma 31 Ethiopia,
3 3 24:23.4 Megerssa Gurmessa 32 Ethiopia,
4 5 25:11.0 Hadish Abraha 26 Ethiopia,
5 7 25:20.9 Kabiso Kassahun 24 Ethiopia,
6 11 25:32.5 Abebe Tadesse 29 Ethiopia,
7 224 25:42.7 Nesbitt Drew 22 East Petersburg, PA
8 17 26:14.3 Dressler Bob 24 Ronks, PA
9 201 26:30.3 Miller Jeff 40 Lewistown, PA
10 252 26:49.2 Carriglitto Mike 32 Philadelphia, PA
11 6 27:08.6 Ennaciri Youssef 25 Morocco,
12 256 27:16.2 Sitler Jake 18 Wrightsville, PA
13 227 27:31.6 Dosch Justin 24 Enola, PA
14 9 27:36.6 Cauller Greg 48 York, PA
15 18 27:41.4 Simpson Mark 23 York, PA
16 19 27:50.1 Owens Steve 33 Lancaster , PA
17 174 27:51.9 Wisniewski Sam 17 Lititz, PA
18 199 28:21.9 Rizzuto David 41 York, PA
19 255 28:27.0 Gelety Matt 18 Pasadena, MD
20 185 28:57.4 Bomberger Matthew 21 Lititz, PA
21 195 29:07.3 Wilson Matt 45 Red Lion, PA
22 193 29:25.1 Swomley Luke 15 York, PA
23 268 29:36.7 Bahn Brian 26 Spring Grove, PA
24 110 30:17.5 Langenfield Daniel 31 Greenfield, WI
25 245 30:24.7 Myers Ben 17 York, PA
26 84 30:27.3 Goodling John 45 York, PA
27 157 30:29.1 Smiley Jimmy 32 Shermansdale, PA
28 37 31:25.8 McCloskey Scott 54 Dallastown, PA
29 141 31:37.3 Ricke Ray 46 York, PA
30 74 31:54.1 Fenn Christopher 37 Dover , PA
31 187 32:11.9 Harris Jeffrey 34 Gettysburg, PA
32 261 32:49.7 Ballaban Dave 50 Reading, PA
33 94 32:52.3 Hawn Kev 49 Spring Grove, PA
34 36 33:08.0 Hines Jeff 46 York, PA
35 253 33:09.0 McMaster Joseph 42 Dover , PA
36 249 33:22.2 Lewis Matt 13 York, PA
37 97 33:27.6 Hogan Allen 38 York, PA
38 240 33:30.1 Patterson John 50 San Francisco, CA
39 228 33:31.9 Menzer Eric 43 York, PA
40 204 33:33.6 Crosset John 51 York, PA
41 95 33:35.2 Havner Nathan 31 Lancaster , PA
42 210 33:39.3 Nickol Parish 15 York, PA
43 150 33:44.5 Shoemaker Lee 22 Mt. Wolf, PA
44 169 33:45.7 Wagner Carl 61 Enola, PA
45 38 33:50.0 LeCates Ed 62 York, PA
46 135 33:55.4 Newcomer Scott 37 York, PA
47 42 33:59.8 Allison Andrew 37 York, PA
48 202 34:05.7 Krauss Mickey 56 Seven Valleys, PA
49 176 34:13.2 Wunderlich Merv 26 York, PA
50 221 34:18.0 Yanoviak John 46 Lewisberry, PA
51 132 34:28.6 Myers Clint 47 York, PA
52 146 34:34.9 Schafer Brian 40 Allentown, PA
53 225 34:52.0 Trump Scott 36 York, PA
54 34 34:56.3 Bell Les 60 York, PA
55 75 35:00.0 Fisher Andy 17 Seven Valleys, PA
56 250 35:02.8 Krupa James 41 Pottstown, PA
57 179 35:04.2 Zeigler Scott 51 Seven Valleys, PA
58 262 35:07.7 Vaught Jereme 33 Mt. Wolf, PA
59 198 35:08.8 Nguyen Anthony 14 York, PA
60 220 35:10.1 Bell Gary 45 Lancaster , PA
61 68 35:14.8 Ehrhart David 39 York, PA
62 167 35:19.2 Thomas Matthew 36 New Freedom, PA
63 243 36:00.4 Snavely Brandon 31 Washington Boro, PA
64 108 36:17.1 Landis Mark 33 Dover , PA
65 235 36:26.8 Redding Larry 52 East Berlin, PA
66 186 36:31.8 Potts Tim 47 York, PA
67 92 36:36.6 Hassler Keith 52 Wrightsville, PA
68 137 36:41.4 Prowell Shannon 41 York, PA
69 47 36:54.6 Beazley Benjamin 27 York, PA
70 182 37:16.6 Rose Todd 46 York, PA
71 251 37:36.9 Brininger West 38 Hopkinton, MA
72 168 37:39.5 Wagman John 51 York, PA
73 265 37:41.2 Simpson Sill 57 Lancaster , PA
74 156 37:47.6 Spangler Darryl 43 York, PA
75 263 37:56.3 Alessi Matt 26 York, PA
76 222 37:59.1 Bowman Gary 41 Quarryville, PA
77 96 38:01.1 Havner Ryan 29 Lancaster , PA
78 147 38:05.5 Schefter Bobby 37 Glen Rock, PA
79 105 38:19.5 Klabon Joel 33 York, PA
80 177 38:21.8 Zeiders Bob 41 York, PA
81 215 38:27.1 Stone Brian 43 Lancaster , PA
82 166 38:29.8 Thomas Douglas 43 Lancaster , PA
83 133 38:31.7 Myers Dennis 56 Baltimore, MD
84 98 38:41.5 Hogan Timothy 42 Dallastown, PA
85 90 38:48.2 Harrington Dan 32 York, PA
86 57 38:50.0 Cox Eli 27 Mount Joy, PA
87 257 38:56.8 Reilly Keith 25 Yardley, PA
88 43 38:58.8 Altland Sam 58 York, PA
89 114 39:00.6 Long Barry 34 Gettysburg, PA
90 87 39:04.4 Grove Keith 33 Spring Grove, PA
91 136 39:17.2 Powell Nathan 35 Carlisle, PA
 

LEWISTOWN’S JEFF MILLER ON HIS
WAY TO TAKING THE MASTERS
CROWN.
CLAY SHAW PHOTO
92 51 39:20.1 Brenneman John 43 York, PA
93 188 39:23.5 Doster Don 53 Manheim, PA
94 184 39:39.7 Gerberick Wayne 53 York, PA
95 102 39:45.1 Karsnitz Brian 45 York, PA
96 181 39:52.6 Goss Steve 36 Lancaster , PA
97 155 40:02.1 Spangler Carl 48 Lititz, PA
98 173 40:13.6 Wimmer Hayden 30 York, PA
99 236 40:19.5 Lewis Brian 41 Elizabethtown, PA
100 70 40:52.8 Englar Ryan 35 Dover , PA
101 246 41:05.6 Myers Dan 44 York, PA
102 76 41:09.9 Flemmens Todd 39 York, PA
103 196 41:12.3 Hoover Travis 44 York, PA
104 67 41:18.4 Downing Spencer 52 Manchester, PA
105 241 41:47.7 Shope Tucker 12 York, PA
106 104 41:49.3 Kirchner Mitch 13 Annville, PA
107 66 41:58.5 Derk Terry 66 Dauphin, PA
108 237 42:02.4 Bosserman Jeffrey 46 Lancaster , PA
109 58 42:04.8 Cox John 51 York, PA
110 171 42:05.5 Walters Bill 50 York, PA
111 124 42:06.8 Messinger Rich 52 Dillsburg, PA
112 54 42:48.2 Coble Brian 43 Gettysburg, PA
113 264 42:55.3 Pison Frank 36 York, PA
114 16 43:06.2 Kerek Greg 68 Lancaster , PA
115 62 43:22.6 Darr Hal 59 York, PA
116 260 43:25.1 Jury Kris 36 York, PA
117 86 43:32.9 Graham Keith 37 Harrisburg, PA
118 233 43:34.1 Marble Jeffrey 43 York, PA
119 206 43:42.0 Musone John 39 York, PA
120 208 43:42.9 Potts Sean 37 York, PA
121 122 43:44.6 McGarvey Damian 27 York, PA
122 190 43:55.6 Black David 45 York, PA
123 203 44:20.1 Schieler Rich 56 York, PA
124 73 44:29.2 Faust Dennis 65 Mount Joy, PA
125 142 44:42.7 Rodenberger Jay 43 Pennsburg, PA
126 163 44:48.7 Summers Jeff 53 York, PA
127 226 45:05.4 Ice Mike 28 New Providence, PA
128 61 45:49.8 Crouse Chad 43 Ronks, PA
129 81 46:01.3 Gentzler William 53 Spring Grove, PA
130 161 46:11.3 Stoakes Matthew 32 Dover , PA
131 212 46:17.9 Neff Sam 57 Red Lion, PA
 

RAY RICKE, A LOYAL WHITE ROSE
SPONSOR, TAKES THIRD IN THE
45-49 AGE GROUP.
CLAY SHAW PHOTO
132 197 46:19.9 Rauch Michael 37 York, PA
133 52 47:07.7 Chiaverini David 40 York, PA
134 211 47:09.6 Zech Jeremiah 28 Seven Valleys, PA
135 50 47:10.9 Bordner Jason 32 New Cumberland, PA
136 56 47:53.1 Couch Tim 55 Dallastown, PA
137 46 48:20.1 Bean Jared 32 York, PA
138 247 49:26.6 Paladina Jeff 35 New Cumberland, PA
139 106 50:12.6 Klimes Brian 38 York, PA
140 258 51:00.6 Showers Rick 52 Lebanon, PA
141 123 51:30.2 Merrill Michael 66 Towson, MD
142 53 52:06.6 Clawser N. Clair 62 Campbelltown, PA
143 107 55:52.5 Kriskie Scott 30 York, PA

Women's Results
Place Bib Number Time Last Name First Name Age Hometown

1 20 27:45.8 Aliyu Aziza 21 Ethiopia,
2 21 27:48.2 Misganaw Alemtsehay 27 Ethiopia,
3 25 27:53.2 Mengistu Hirut 22 Ethiopia,
4 26 27:54.9 Desta Alemgena 26 Ethiopia,
5 23 28:39.0 Deba Buzunesh 20 Ethiopia,
6 30 28:50.6 Taylor Aimee 30 Spring Grove, PA
7 24 29:01.4 Alene Sharwege 21 Ethiopia,
8 27 29:14.7 Sidelil Harege 25 Ethiopia,
9 22 29:43.3 Byelovol Tatyana 38 Ukraine,
10 232 31:13.9 Tanis Sayard 25 Harrisburg, PA


TOP FEMALE MASTERS, DEE MILLER.
CLAY SHAW PHOTO
11 33 33:32.2 Grey Laura 24 York, PA
12 144 33:58.7 Sanders Judi 38 York, PA
13 248 34:10.2 Miller Dee 41 Conestoga, PA
14 31 34:16.6 Golden Dianna 54 York, PA
15 189 34:20.5 Wilson Tuesday 16 Hellam, PA
16 55 34:21.3 Corey Nikki 33 York, PA
17 140 34:36.1 Richard Kathleen 37 York, PA
18 82 37:03.3 Goding Mallory 16 York, PA
19 131 37:05.8 Myers Amy 14 Baltimore, MD
20 175 37:44.5 Wright Sue 48 Harrisburg, PA
21 158 37:48.2 Snyder Chris 43 Harrisburg, PA
22 101 38:09.1 Kalvin Kristie 28 Pine Grove Mills, PA
23 242 38:23.3 Knepper Bethany 16 York, PA
24 213 39:04.5 Neff Abbey 28 York, PA
25 238 39:35.9 Reinhart Cindy 45 Middletown, PA
26 83 39:38.4 Goding Marissa 15 York, PA
27 267 39:39.8 Bahn Tara 25 Spring Grove, PA
28 219 39:57.6 Rice Marisa 34 York, PA
29 178 40:01.2 Zeiders Jennifer 43 York, PA
30 91 40:37.4 Hartman Anita 47 Spring Grove, PA
31 64 41:05.7 Davidson Roshne 39 York, PA
32 44 41:33.1 Anderson Claudia 33 York, PA
33 63 41:37.2 Daugherty Carolyn 48 York, PA
34 138 41:39.6 Reeling Ellen 47 York, PA
35 159 41:44.8 Staats Christine 46 York, PA
36 127 41:46.0 Moebius Heide 69 Lancaster , PA
37 41 42:27.8 Alleman Sherri 31 Newburg, PA
38 111 42:33.1 Lasky Rebecca 32 York, PA
39 191 42:39.6 Bambling Margaret 17 York, PA
40 254 42:50.4 Moyer Alyssa 36 Dover , PA
41 103 43:00.9 Kauffman Kelli 26 York, PA
42 100 43:34.0 Jury Karen 36 York, PA
43 117 43:37.8 Mazero Twila 42 York, PA
44 230 43:41.9 Hickey Rosa 55 York, PA
45 153 43:46.0 Sietz Emily 24 York, PA
46 85 44:05.3 Goodling Pamela 54 York, PA
47 229 44:32.8 Gleba Karen 35 York, PA
48 113 44:35.0 Lefever Nicki 26 York, PA
49 151 44:41.0 Shope Tedra 35 Orrstown, PA
50 143 44:43.2 Rodenberger Nancy 42 Pennsburg, PA
51 205 45:32.7 Mooney Donna 52 Gettysburg, PA
52 244 45:52.5 Craley Susan 48 York, PA
53 183 46:11.9 Reed Johana 48 York, PA
54 172 46:34.0 Walters Sue 50 York, PA
55 200 46:44.4 Rizzuto Victoria 13 York, PA
56 59 46:48.6 Cox Robyn 27 Mount Joy, PA
57 149 47:11.9 Shipley Stephanie 23 Millers, MD
58 194 47:20.7 Wilson Patricia 47 Red Lion, PA
59 239 47:58.2 Guerrini Karin 46 Harrisburg, PA
60 93 50:02.0 Hawn Faye 53 Spring Grove, PA
61 80 50:02.6 Gearhart Danielle 38 York, PA
62 231 50:02.9 Diehl Sabrina 16 York, PA
63 125 50:11.0 Meyer Sue 55 York, PA
64 71 50:13.8 Falenski Sandy 61 York, PA
65 45 50:22.7 Bean Heather 32 York, PA
66 207 50:27.2 Goodman Rose 46 Gettysburg, PA
67 223 51:06.5 Trump Dawn 36 York, PA
68 160 51:30.4 Stine Beth 47 Manheim, PA
69 259 51:57.8 Barstow Ivey 48 York, PA
70 77 54:01.7 Gardner Eve 47 York, PA
71 165 54:03.5 Tate Renata 39 York, PA
72 164 54:03.8 Sweitzer Jessica 28 Manchester, PA
73 162 54:42.9 Stone Heather 40 Lancaster , PA
74 116 55:46.9 Masco Michelle 44 Red Lion, PA
75 145 57:14.3 Scarle Jennifer 33 Harrisburg, PA
76 115 59:12.6 Manross Paulynn 32 York, PA
77 170 1:01:56.7 Walker Marilyn 55 Lancaster , PA
78 180 1:01:57.1 Goss Elizabeth 44 Lancaster , PA
79 69 Eisenhart Gail 56 York, PA