CENTRAL YORK MIDDLE SCHOOL XC TEAM; A TOTAL OF 77KIDS.
PATTI STIRK PHOTO

‘Cubs’ Pounce at Panther Invitational
Middle School Cross-Country Meet

BY PATTI STIRK

YORK, PA--The 4th annual Panther Invitational Cross-Country Meet was held Monday, September 17th, 2007 at Central York H.S.  This rapidly growing event  is sponsored by  Wellspan Health and encourages middle school boys and girls to get out and run.  All fees, expenses, and awards are generously covered by Wellspan with no expense to the students or their school districts.

This year 138 girls were led through the two-mile course by Kelsey Ibarra of Central York in a time of 12:36, closely followed by Misty Parshall of Northeastern York in 12:47 and Lily Corsaro from York Surburban in 13:15.

Bryan Procopio of Susquehannock showed  the 138 boys the way home in a time of 11:48 followed by Central York's Drew Belrich in 11:58 and York Catholic's Anthony Nguyen in 12:03.

In the boys' team competition Susquehannock took first place with an impressive 54 points by placing three boys in the top seven.  Central York posted three boys in the top 13 to secure 2nd place in the team competition.

A tightly clustered pack of five in the top 11 earned the York Suburban girls team rights to the 1st place  trophy with a total of 38 points.  With only one runner in the top 15, Red Lion girls finished 2nd team overall cementing the old addage, "every place counts."

Finish-line manpower and equipment were supplied by the York Road Runners Club as a service to our sport. 

Team Results

Boys

1. Susquehannock 54
2. Central York 66

Girls

1. York Suburban 38
2. Red Lion 83

 

BRIAN PORCOPIO, SUSQUEHANNOCK,
FINISHES FIRST FOR THE BOYS.
PATTI STIRK PHOTO
Individual Results

Boys

1. Bryan Procopio, Susquehannock, 11:48
2. Drew Belrich, Central York, 11:58
3. Anthony Nguyen, York Catholic, 12:03
4. Kyle Raudensky, York Suburban
5. Matt Croft, Red Lion
6. Ben Steins, Susquehannock
7. Grant Shaffer, Susquehannock
8. Tyler LaFauntain, Central York
9. Tyler Wolfemyer, Red Lion
10. Tanner Sweitzer, York Suburban
11. Austin Eckenrode, Northeastern York
12. Nate Slonaker, Northeastern York
13. Austin Beck, Central York
14. Josh Pardoe, Red Lion
15. Daulton Hall, Spring Grove

 

GIRLS’ WINNER KELSEY ABARRA,
CENTRAL MIDDLE SCHOOL.
PATTI STIRK PHOTO

Girls

1. Kelsey Ibarra, Central York, 12:36
2. Misty Parshall, Northeastern, 12:47
3. Lily Corsaro, York Suburban, 13:15
4. Rebecca Sitler, York Catholic
5. Naomi Scharf, Red Lion
6. Kaylee Kubisiak, New Oxford
7. Alexandra Lackey, York Suburban
8. Tessa Stewart, York Suburban
9. Katelyn Duncan, York Suburban
10. Kristen Filsinger, Susquehannock
11. Hannah Jones, York Suburban
12. Vicki Rizzuto, York Catholic
13. Erin Laird, South Western
14. Kristen Crumling, Eastern
15. Melanie Riley, Spring Grove